• Záložka do knihy spája školy
          • Záložka do knihy spája školy

          • Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov

            Dňa 12.09.2023 sme sa opätovne ako školy zapojili do 14.ročníka česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy.“Tento rok sa našou partnerskou školou stala Základní škola a Mateřská škola Pustá Kamenice. S pani riaditeľkouMgr. Janou Kulichovou sme si prostredníctvom e-mailovej pošty dohodli potrebné podmienky na splnenie projektu ( počet záložiek a termín odoslania). Veľmi sme sa tešili na spoluprácu s „novými kamarátmi“ v Pustej Kamenici. Dozvedeli sme sa , že je to škola ako my( málotriedka) s počtom žiačikov 20. Veľmi nás to potešilo. Tento rok boli našou inšpiráciou opäť knihy nielen zo školskej knižnice, ale aj knihy, ktoré si deti obľúbili. Zamerali sa na Inšpirujúci svet rozprávok,básní a príbehov.Našou inšpiráciou boli tento rok hlavne hrdinovia týchto príbehov ako tiger, ktorý nemal škvrny, Pippi dlhá pančucha, Myšiaci na prvej výprave a i.  Deti sa snažili z každej prečítanej knihy a rozprávky urobiť vlastný výtvor. Najprv sme si knihy predstavili, niečo o nich porozprávali a žiaci si ich mali možnosť prečítať. Potom si vybrali tému na svoju záložku. Záložky sa vyrábali na hodine výtvarnej výchovy alebo v školskom klube. Žiaci vyrábali záložky s nadšením a fantáziou. Menšie deti mali možnosť záložky vymaľovať. Záložky sme zasielali v dohodnutom termíne. Do balíčka sme im pridali aj menší darček pre každého žiačika a pani učiteľky- jesenných panáčikov s menom každého žiačika našej školy pre kamarátov v Pustej Kamenici, náramky priateľstva a pre každého sladkú odmenu. Pribalili sme im aj informačnú brožúrku z nášho regiónu a malé upomienkové darčeky pre pracovníkov školy. V balíčku bol súčasne zaslaný aj Ďakovný list za spoluprácu so Základní školou v Pustej Kamenici a p. riaditeľkou Mgr. Kulichovou. Na základe spätného e-mailu od p. Mgr. Kulichovej vieme, že náš balíček prišiel v poriadku .Všetkým deťom sa záložky aj darčeky veľmi páčili. Spätne sme obdržali balíček z partnerskej školy so záložkami. Obsahom boli nielen záložky, ale aj malé darčeky  pre žiačikov aj pracovníkov školy. Záložky z partnerskej školy budú opäť zdobia naše čítanky a knihy, tak ako minulý rok. Všetci sa opäť tešíme na ďalší ročník -15. „ Záložka do knihy spája školy“.

             

            S úctou Mgr. Ingrid Bašistová, vychovávateľka v ŠKD Gerlachov a koordinátorka projektu

             

             

             

        • iBOBOR
          • iBOBOR

          • Súťaž v informatike

            V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

            V tomto školskom roku sa do súťaže na našej škole zapojilo 8 žiakov z 2. - 4. ročníka. Žiaci sa veľmi snažili a v konečnom účtovaní 3 získali ocenenie a boli úspešní riešitelia. Srdečne im gratulujeme!

            Ocenení žiaci:

            Diana Čonková - 2. ročník - úspešná riešiteľka

            Jakub Balog - 3. ročník - úspešný riešiteľ

            Patrícia Lakatošová - 4. ročník - úspešná riešiteľka

        • Šarkaniáda 2023
          • Šarkaniáda 2023

          • V dňoch 3. a 9.11.2023 sa uskutočnila na našej škole dlho očakávaná ŠARKANIÁDA. Pýtate sa prečo dva dni? No z jednoduchého dôvodu. Na púšťanie šarkanov potrebujete veterné počasie a to nám nebolo dopriate. Ale nevadí.

            V piatok 3.11. sme sa na púšťanie šarkanov naladili. Pripravili sme si šarkany, zasúťažili, ktorá trieda urobí najkrajšieho šarkana a pani kuchárka nám uvarila výborný puding. Vo štvrtok 9.11.2023 vďaka dobrému počasiu sa nebo zafarbilo šarkanmi rôznych veľkostí a tvarov a prialo nám aj počasie.

             

            Cieľ bol splnený. Nielen deti, ale aj pani učiteľky sa zabavili, vyšantili a strávili krásny jesenný deň v prírode.

        • Hovorme o jedle
          • Hovorme o jedle

          • Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek

            Tejto téme predchádzala  naša návšteva na BIO farme vo Východnej. Na tejto farme sa deti oboznámili, kde kravičky žijú, ako sa o ne starajú, čím sa živia, ako sa doja a ako vlastne taká kravička vyzerá. Jedna z pani učiteliek si pripravila prezentáciu, s ktorou sme začali aj tento deň. V tejto prezentácii si stručne pripomenuli odkiaľ mlieko pochádza, ktoré zvieratá nám mlieko dávajú. Bolo tam aj video, ako sa dojí kravička, prečo je mlieko zdravé a podobne. Na záver prezentácie mali deti aktivitu, kde mali z postrihaných kúskov papiera poskladať obrázky mliečnych výrobkov (jogurt, smotana, maslo, tvaroh) a pomenovať ich a so zaviazanými očami spoznať niektoré mliečne výrobky(jogurt, zakysanka, syr, termix, kyslá a sladká smotana).

             

            Dojenie kravičky

            Po prezentácii sme prešli k prvej a základnej činnosti, čo sa týka mliečka, a to je dojenie. Nachystali sme si pre deti väčšiu kravičku, na ktorej sme im najprv predviedli, ako sa dojí mlieko. Popri tom sme deťom nachystali malé kravičky zo stoličiek, na ktoré sme pripevnili gumené rukavice naplnené mliečkom, aby si mohli vyskúšať a mali predstavu, ako sa dojí taká kravička. Deti sa pri dojení zabávali, ale aj potrápili, kým prišli na tú správnu techniku.

            Zbieranie smotany

            Aby sme deťom mohli ukázať všetko, tak jednu fľašu s mliekom sme si pripravili 2 dni dopredu. Na mlieku sa vytvorila smotana, ktorú sme v ten deň ráno pozbierali, a z nej sme vyšľahali maslo.

            Výroba masla

            Zo smotany, ktorú sme pozbierali sme začali vyrábať maslo. Pani učiteľka si rozdelila deti do skupín, kde deťom dala rôzne druhy šľahačov, aby si vyskúšali rôzne spôsoby a trošku si aj medzi sebou deti zasúťažili tak, že kto vyšľahá túto smotanu do masla ako prvý. Keď už mali vyšľahané, tak pani učiteľka všetko dala do jednej misky a ešte to došľahala, aby to bolo správne,  podľa toho ako to robili ľudia v minulosti. Vyšľahané masielko sa z misky zlialo cez sitko. Toto maslo, ktoré bolo v sitku, lopatkou postláčala do guličky, aby z neho vyšla prebytočná voda. Na záver sa táto gulička premývala vo vode dovtedy, kým táto voda nezostala čistá a číra. Nakoniec sme maslo zabalila do potravinárskej fólie a dali zachladiť. A my sme sa pobrali našou cestou ďalej, a to bolo k výrobe tvarohu.

            Výroba tvarohu

            Od  masielka sme sa pobrali k výrobe tvarohu. Tu sme si dali kyslé mlieko do hrnca, začali ho na peci pomaličky zohrievať a  čakali, čo sa bude diať. Postupne sme s deťmi videli, ako sa mlieko začína zrážať do hrudiek. Keď už bolo celé mlieko v hrnci zrazené, tak sme ho nechali vychladnúť. Táto zmes, ktorá vychladla, už bola skoro hotový tvaroh. Preliali sme tvaroh cez sitko, aby z neho vytiekla prebytočná voda. Deti si mohli vyskúšať, akú konzistenciu má takýto po domácky vyrobený tvaroh. Tento tvaroh v sitku deti mohli pomaličky premiešať, aby prebytočná voda postupne všetka vytiekla. Ak nám už voda netiekla, mohli sme sa tešiť z hotového tvarohu.

            Výroba syra

            Ako prvé sme si mlieko museli zohriať na správnu teplotu. Druhý krok bol, že sme do neho naliali syridlo. Postupne sme mlieko so syridlom minútu miešali a následne sme ho nechali vychladnúť a sledovali ako tuhne. Vznikla „želatína“, ktorú sme pokrájali na kocky. Keď kocky padli na dno hrnca, preliali sme ich cez sitko. Vytlačili sme prebytočnú vodu – srvátku. Nakoniec sme syr zo sitka dali do látkovej plienky, stiahli a počkali, aby všetka prebytočná srvátka vytiekla a spravil sa nám chutný domáci syr.

            Spracovanie výrobkov

            Tak tu sa začali „ukazovať“ naši kuchári. Deti sme rozdelili do 4 skupín. Každá pani učiteľka spolu so svojou skupinou spracovala ten mliečny produkt, ktorý vyrobila.

            Maslovo – syrová nátierka -  k nášmu po domácky vyrobenému maslu sme pridali tavený syr, štipku soli. Spolu sme to premiešali a nakoniec vmiešali pažítku. Rožky, ktoré sme si nakrájali na kolieska, sme postupne natierali  a ukladali na tácku.

            Strúhaný tvarožníkďalšia skupinka detí a pani učiteľka, sa rozhodli z vyrobeného tvarohu upiecť výborný tvarohový koláč. Nachystali si všetky potrebné suroviny a začali s prípravou. Najprv si pripravili cesto. Rozdelili ho na polovicu. Polovicu nastrúhali na dno vymasteného a vysypaného plechu. Medzitým si urobili plnku, ktorú naliali na nastrúhané cesto. Na plnku postrúhali zvyšok cesta. Koláčik dali piecť. Hotový koláčik nakrájali, aby sa na „okoštovanie“ ušlo každému.

            Šľahačkovo – tvarohový dezertdo výroby toho dezertu sa pustili naši najmenší. Na začiatok si opäť skupinka detí s pani učiteľkou pripravila všetky potrebné suroviny a začali usilovne pracovať. Na dno pohárikov, do ktorých dezert pripravovali, si nadrvili maslové keksíky pomocou ručného mlynčeka. Potom navrstvili krém zo šľahačky a tvarohu, pridali lekvár a opäť to zakryli krémom. Dezert bol hotový. Šľahačku si sami vyšľahali ručným šľahačom zo sladkej smotany.

            Syr na rôzne spôsobyv tejto skupine boli deti veľmi kreatívne. Vyrobili syrového ježka. Zo syra urobili telo ježka, do tela pozapichovali tyčinky ako pichliače, oči mu dali z olív a ježko bol hotový. Zo zvyšného syra urobili cviklovo-syrový šalát a olivy so syrom. Keďže mali k dispozícii ešte tvaroh, tak vymysleli tvarohovú nátierku,  ktorú natreli na mini hrianky a  ozdobili uhorkou.

             

            Po dlhej a tvorivej ceste za vedomosťami o mlieku sme vyhladli a dobre nám padla na záver ochutnávka všetkých našich dobrôt, ktoré sme si usilovne pripravili. Spotrebovali sme všetky mliečne výrobky, ktoré sme si vyrobili „v našej mliekárni“ a pripomenuli si, ako sa to v minulosti robilo. Zážitkovým učením sme deti motivovali ku konzumácií mlieka a mliečnych výrobkov. Prežili sme spolu pekný deň, ktorý sme zvečnili v  kresbách

      • Kontakty

        • Základná škola s materskou školou Gerlachov
        • 0910885191 0527885192
        • Mlynská 21, 059 42 Gerlachov, okres Poprad Slovakia
    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje