Tejto téme predchádzala naša návšteva na BIO farme vo Východnej. Na tejto farme sa deti oboznámili, kde kravičky žijú, ako sa o ne starajú, čím sa živia, ako sa doja a ako vlastne taká kravička vyzerá. Jedna z pani učiteliek si pripravila prezentáciu, s ktorou sme začali aj tento deň. V tejto prezentácii si stručne pripomenuli odkiaľ mlieko pochádza, ktoré zvieratá nám mlieko dávajú. Bolo tam aj video, ako sa dojí kravička, prečo je mlieko zdravé a podobne. Na záver prezentácie mali deti aktivitu, kde mali z postrihaných kúskov papiera poskladať obrázky mliečnych výrobkov (jogurt, smotana, maslo, tvaroh) a pomenovať ich a so zaviazanými očami spoznať niektoré mliečne výrobky(jogurt, zakysanka, syr, termix, kyslá a sladká smotana).
Dojenie kravičky
Po prezentácii sme prešli k prvej a základnej činnosti, čo sa týka mliečka, a to je dojenie. Nachystali sme si pre deti väčšiu kravičku, na ktorej sme im najprv predviedli, ako sa dojí mlieko. Popri tom sme deťom nachystali malé kravičky zo stoličiek, na ktoré sme pripevnili gumené rukavice naplnené mliečkom, aby si mohli vyskúšať a mali predstavu, ako sa dojí taká kravička. Deti sa pri dojení zabávali, ale aj potrápili, kým prišli na tú správnu techniku.
Zbieranie smotany
Aby sme deťom mohli ukázať všetko, tak jednu fľašu s mliekom sme si pripravili 2 dni dopredu. Na mlieku sa vytvorila smotana, ktorú sme v ten deň ráno pozbierali, a z nej sme vyšľahali maslo.
Výroba masla
Zo smotany, ktorú sme pozbierali sme začali vyrábať maslo. Pani učiteľka si rozdelila deti do skupín, kde deťom dala rôzne druhy šľahačov, aby si vyskúšali rôzne spôsoby a trošku si aj medzi sebou deti zasúťažili tak, že kto vyšľahá túto smotanu do masla ako prvý. Keď už mali vyšľahané, tak pani učiteľka všetko dala do jednej misky a ešte to došľahala, aby to bolo správne, podľa toho ako to robili ľudia v minulosti. Vyšľahané masielko sa z misky zlialo cez sitko. Toto maslo, ktoré bolo v sitku, lopatkou postláčala do guličky, aby z neho vyšla prebytočná voda. Na záver sa táto gulička premývala vo vode dovtedy, kým táto voda nezostala čistá a číra. Nakoniec sme maslo zabalila do potravinárskej fólie a dali zachladiť. A my sme sa pobrali našou cestou ďalej, a to bolo k výrobe tvarohu.
Výroba tvarohu
Od masielka sme sa pobrali k výrobe tvarohu. Tu sme si dali kyslé mlieko do hrnca, začali ho na peci pomaličky zohrievať a čakali, čo sa bude diať. Postupne sme s deťmi videli, ako sa mlieko začína zrážať do hrudiek. Keď už bolo celé mlieko v hrnci zrazené, tak sme ho nechali vychladnúť. Táto zmes, ktorá vychladla, už bola skoro hotový tvaroh. Preliali sme tvaroh cez sitko, aby z neho vytiekla prebytočná voda. Deti si mohli vyskúšať, akú konzistenciu má takýto po domácky vyrobený tvaroh. Tento tvaroh v sitku deti mohli pomaličky premiešať, aby prebytočná voda postupne všetka vytiekla. Ak nám už voda netiekla, mohli sme sa tešiť z hotového tvarohu.
Výroba syra
Ako prvé sme si mlieko museli zohriať na správnu teplotu. Druhý krok bol, že sme do neho naliali syridlo. Postupne sme mlieko so syridlom minútu miešali a následne sme ho nechali vychladnúť a sledovali ako tuhne. Vznikla „želatína“, ktorú sme pokrájali na kocky. Keď kocky padli na dno hrnca, preliali sme ich cez sitko. Vytlačili sme prebytočnú vodu – srvátku. Nakoniec sme syr zo sitka dali do látkovej plienky, stiahli a počkali, aby všetka prebytočná srvátka vytiekla a spravil sa nám chutný domáci syr.
Spracovanie výrobkov
Tak tu sa začali „ukazovať“ naši kuchári. Deti sme rozdelili do 4 skupín. Každá pani učiteľka spolu so svojou skupinou spracovala ten mliečny produkt, ktorý vyrobila.
Maslovo – syrová nátierka - k nášmu po domácky vyrobenému maslu sme pridali tavený syr, štipku soli. Spolu sme to premiešali a nakoniec vmiešali pažítku. Rožky, ktoré sme si nakrájali na kolieska, sme postupne natierali a ukladali na tácku.
Strúhaný tvarožník – ďalšia skupinka detí a pani učiteľka, sa rozhodli z vyrobeného tvarohu upiecť výborný tvarohový koláč. Nachystali si všetky potrebné suroviny a začali s prípravou. Najprv si pripravili cesto. Rozdelili ho na polovicu. Polovicu nastrúhali na dno vymasteného a vysypaného plechu. Medzitým si urobili plnku, ktorú naliali na nastrúhané cesto. Na plnku postrúhali zvyšok cesta. Koláčik dali piecť. Hotový koláčik nakrájali, aby sa na „okoštovanie“ ušlo každému.
Šľahačkovo – tvarohový dezert – do výroby toho dezertu sa pustili naši najmenší. Na začiatok si opäť skupinka detí s pani učiteľkou pripravila všetky potrebné suroviny a začali usilovne pracovať. Na dno pohárikov, do ktorých dezert pripravovali, si nadrvili maslové keksíky pomocou ručného mlynčeka. Potom navrstvili krém zo šľahačky a tvarohu, pridali lekvár a opäť to zakryli krémom. Dezert bol hotový. Šľahačku si sami vyšľahali ručným šľahačom zo sladkej smotany.
Syr na rôzne spôsoby – v tejto skupine boli deti veľmi kreatívne. Vyrobili syrového ježka. Zo syra urobili telo ježka, do tela pozapichovali tyčinky ako pichliače, oči mu dali z olív a ježko bol hotový. Zo zvyšného syra urobili cviklovo-syrový šalát a olivy so syrom. Keďže mali k dispozícii ešte tvaroh, tak vymysleli tvarohovú nátierku, ktorú natreli na mini hrianky a ozdobili uhorkou.
Po dlhej a tvorivej ceste za vedomosťami o mlieku sme vyhladli a dobre nám padla na záver ochutnávka všetkých našich dobrôt, ktoré sme si usilovne pripravili. Spotrebovali sme všetky mliečne výrobky, ktoré sme si vyrobili „v našej mliekárni“ a pripomenuli si, ako sa to v minulosti robilo. Zážitkovým učením sme deti motivovali ku konzumácií mlieka a mliečnych výrobkov. Prežili sme spolu pekný deň, ktorý sme zvečnili v kresbách