Jeseň, pani bohatá...
- 18
Jeseň je čarovné obdobie plné farieb dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Je aj predzvesťou zimy.
Aj žiaci našej školy si spestrili chodbu peknými jesennými výtvormi. Vytvorili rôzne výrobky z jesenných plodov.
Použili žalude, jabĺčka, listy rôznych farieb od žltej cez oranžovú, červenú až po hnedú. Porozprávali sme sa o plodoch, ktoré nám prináša jeseň. Na záver sme mali ochutnávku ovocia a zeleniny.
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa aktívne zapojili do jesennej výstavy plodov.Mgr.Smoleňákova
iBobor
Informatická súťaž
V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
V tomto školskom roku sa do súťaže na našej škole zapojilo 8 žiakov z 2. - 4. ročníka. Žiaci sa veľmi snažili a v konečnom účtovaní 3 získali ocenenie a boli úspešní riešitelia. Srdečne im gratulujeme!
Ocenení žiaci:
Erik Bango - 2. ročník - úspešný riešiteľ
Alex Polhoš - 2. ročník - úspešný riešiteľ
Diana Čonková - 3. ročník - úspešná riešiteľka
Záložka do knihy spája školy
Od mravca po veľrybu - inšpirujúci svet zvierat
3V mesiaci september 2024 sme sa opätovne zapojili do 15.ročníka česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy.“Tento rok sa našou partnerskou školou stala Základní škola a Mateřská škola Skorošice. S pani riaditeľkouBc. Bohdanou Krzystkovou sme si prostredníctvom e-mailovej pošty dohodli potrebné podmienky na splnenie projektu ( počet záložiek a termín odoslania). Veľmi sme sa tešili na spoluprácu s „novými kamarátmi“ v Skorošiciach. Dozvedeli sme sa , že je to opäť škola ako my( málotriedka) s počtom žiačikov 23. Veľmi nás to potešilo. Tento rok boli našou inšpiráciou knihy nielen zo školskej knižnice, ale aj knihy, ktoré si deti obľúbili doma , či v obecnej knižnici. Zamerali sa na tému tohto ročníka „ Od mravca po veľrybu inšpirujúci svet zvierat. “Našou inšpiráciou boli tento rok hlavne zvierací hrdinovia. Deti sa snažili z každej prečítanej knihy a rozprávky urobiť vlastný výtvor. Najprv sme si knihy predstavili, niečo o nich porozprávali a žiaci si ich mali možnosť prečítať. Potom si vybrali tému na svoju záložku. Záložky sa vyrábali na hodine výtvarnej výchovy, doma alebo v školskom klube. Žiaci vyrábali záložky s nadšením a fantáziou. Tohto roku sme tieto záložky len maľovali. Ku každej záložke sme poslali kamarátom do partnerskej školy napísaný krátky príbeh, ktorý sa k danej záložke viaže. Vyrobené záložky sme spolu s malou pozornosťou pre všetkých zasielali v dohodnutom termíne. V balíčku bol súčasne zaslaný aj Ďakovný list za spoluprácu so Základní školou v Skorošiciacha p. riaditeľkou Bc. Krzystkovou. Na základe spätného e-mailu od p. riaditeľky vieme, že náš balíček prišiel v poriadku .Všetkým deťom sa záložky aj darčeky veľmi páčili. Spätne sme obdržali balíček z partnerskej školy so záložkami. Záložky z partnerskej školy budú opäť zdobiť naše čítanky a knihy, tak ako minulý rok. Všetci sa tešíme na ďalší ročník-16. „ Záložka do knihy spája školy“.
Hovorme o jedle
Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
17Na našej ZŠ s MŠ bol deň plný zábavy. So žiakmi prvého, druhého, tretieho a štvrtého ročníka sme sa rozprávali o potravinách, o potrave, čo získame tým, že konzumujeme rôzne potraviny.
Zamerali sme sa na múku, výrobky z múky, chlieb, pečivo. Cieľom bolo zapojiť deti do vhodného výberu zdravých potravín a prípravy chleba a výrobkov z múky. Rozprávali sme sa príprave chleba, z čoho sa vyrába, kto ho pripravuje, akú cestu prejde, kým sa dostane na náš stôl.
Všetci žiaci si pozreli dokument od zasiatia zrna až po výrobu chleba.
Na prednej lavici boli vystavené vzorky múky, kde si mohli žiaci pozrieť farbu, ale aj vyskúšať, jemnosť, hrúbku.
Žiaci prvého a druhého ročníka mali tvorivú aktivitu, kde triedili obrázky, lepili a tvorili koláž o výrobkoch z múky.
Žiaci tretieho ročníka spolu s pani učiteľkou zamiesili cesto na chlieb a spoločne ho upiekli.
Štvrtáci si pripravili tri cesta a upiekli chutné sladké koláčiky.
Bol to tvorivý deň plný zábavy a získavania nových vedomostí a zručnosti.