• Zápis detí do materskej školy

• Základná škola s materskou školou, Mlynská 21/53,  Gerlachov oznamuje že,

ZÁPIS DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY na šk. rok 2024/25

sa uskutoční od 06.05.2024 do 31.05.2024

v čase od 8.00 hod. do 15.30hod.

Prednostne sa prijímajú deti:

-pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

• deti, ktoré do 31.8.2025 dovŕšia 4.rok veku a majú právo prijatia
            • všetky deti od 2,5 roka a majú osvojené sebaobslužné návyky/pýtať sa na WC, samostatne jesť s lyžicou/

K zápisu je potrebne priniesť vyplnenú žiadosť,ktorej súčasťou je aj potvrdenie od lekára.

Žiadosť si môžete vyzdvihnúť v MŠ počas prevádzky denné od 8.00 hod do 16.30 hod.

• Stretnutie s Máriou Ďuríčkovou

• 105. výročie narodenia spisovateľky Márie Ďuríčkovej

Dňa 19.4.2024 sa uskutočnila v našej škole krásna aktivita na podporu čítania detí. Táto aktivita bola venovaná blížiacemu sa 105. výročiu narodenia slovenskej spisovatelky, prekladateľky, redaktorky, scénaristky a známej autorky literatúry pre deti a mládež p. Márie Ďuríčkovej.
            Pri tejto príležitosti sme si so žiakmi prečítali niekoľko kníh z jej tvorby, porozprávali o jej živote, práci a tvorbe , ktorá tvorí súčasť aj našej školskej knižnice a obecnej knižnice. Neskôr si deti mali možnosť zmerať svoje vedomosti v niekoľkých aktivitách pripravených pri tejto príležitosti. Boli to hlavne aktivity z tvorby spisovateľky - napr. rôzne hádanky, kvíz o povesti Rybí kráľ, skladanie obrázkov, výroba knihy, či výroba leporela zo známych
            diel autorky. Po vyhodnotení kvízu si žiaci vybrali knihu od pani spisovateľky. Prváci a druháci si vybrali knihu Guľko Bombuľko. Po prečítani knihy vyrobili Guľka Bombuľka a leporelo. Tretiaci ilustrovali príbeh o kocúrovi Maxmiliánovi a štvrtáci si vybrali rozpávku O troch grošoch a vyrobili si náramok s tromi grošmi.

Všetky diela autorky a spisovateľky, ktoré sa nachádzajú aj v našej školskej knižnici, žiaci čítajú s veľkou obľubou. Preto veríme, že sa jej tvorba bude rozrastať v našej školskej knižnici aj naďalej.

• Zápis žiakov do 1. ročníka

• Základná škola s materskou školou Gerlachov oznamuje, že zápis detí do 1. ročníka na školský rok 2024/2025 bude  formou:

• Elektornickej prihlášky od 08.04. - 30.04.2024. Prihlášku nájdete na hornej lište webovej stránke školy. Vyplnené prihlášky nie je nutné podpisovať.
            • Pre rodičov, ktorí nemajú možnosť zapísať dieťa elektronicky, prídu dieťa zapísať osobne dňa 17.04.2024 od 14.00 -16.00 hod. v budove školy. K zápisu je potrebné doniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.

Zapisujú sa deti , ktoré do 30.08.2023 dovŕšia 6 rokov veku - dieťa narodené od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2018 a deti, ktoré mali v minulom školskom roku odklad školskej dochádzky.

Učíme žiakov, nie predmety“
            je základným mottom našej školy.

Pri vzdelávaní detí sa snažíme maximálne využiť ich potenciál, vzbudiť u nich záujem o vzdelávanie naprieč všetkými predmetmi. Sme škola, ktorá od 1.9.2024 bude postupne zavádzať novú kurikulárnu reformu vo vzdelávaní.

Čo u nás nechýba:

• pozvoľný prestup zo „škôlkového“ prostredia do prostredia veľkej školy,
            • uplatňovanie nových foriem a metód - učíme deti "učiť sa" z encyklopédií, učebníc, počítačov: robiť si poznámky, premýšľať nad nimi, spracovať ich, plánovať si učenie, spoznávať svoj vlastný ideálny spôsob učenia sa,
            • starostlivosť o jednotivca - individálny prístup ku každému žiakovi, pomoc a podpora od odborníkov,
            • výučba anglického jazyka od 1. ročníka,
            • možnosť navštevovať ZUŠ - odbor výtvarný a hudobný(klavír a gitara) priamo v budove školy,
            • rozsiahly areál, kde v tomoto roku pribudne vonkajšia učebna umožňujúca výučbu v priamom kontakte s prírodou,
            • podpora športových, umeleckých a vedomostných aktivít,
            • aktívny školský klub.

• Veľkonočné dielne

• Veľká noc, Veľká noc, kedyže už bude....

Dňa 22. 3. 2024 sa uskutočnili v našej škole veľkonočné tvorivé dielne. Všetci sme pridali ruku k dielu a vzniklo z toho veľké množstvo pekných dekorácií. Každá trieda vyrábala vlastné dekorácie súvisiace s Veľkou nocou - sliepočky, kraslice, kuriatka, kvety a mnoho ďalších. Žiaci si vyrobili aranžmány, pri ktorých použili rôzne techniky cez lepenie vlny, servítkovú techniku, maľovanie, zdobenie dekoratívnych detailov. S deťmi sme sa porozprávali o tom, aké zvyky sa na Veľkú noc ešte udržiavajú, čo pre nich skutočne znamená Veľká noc. Spoločne  sme pripravili košík s jedlami, ktoré sa svätia v kostole. Všetci sme si na ňom pochutnali. Bol to pre nás všetkých obohacujúci deň plný kreativity a zábavy.

Smoleňáková